BT Metro - шаблон joomla Окна
جمعیت
نشست بحران اقتدار با محوریت موضوع جمعیت در تاریخ 6، 7 و 8 اسفندماه سال جاری در سازمان بسیج دانشجویی برگزار گردید. این نشست با حضور مسئولین، کارگروه‌های جمعیت در دانشگاه‌های سراسر کشور و با حضور اساتید صاحب نظر در این عرصه تشکیل گردید. در این نشست تخصصی 44 نماینده‌ی کارگروه جمعیت از دانشگاه‌های 31 استان کشور شرکت نموده و ظرف مدت 3 روز به بررسی و تحلیل موضوع جمعیت کشور پرداختند. برنامه این نشست در یک نگاه در جدول زیر آمده است:
شرح برنامه :
1.    سخنرانی مرتضی فیروزآبادی :
مرتضی فیروزآبادی، معاون علمی سازمان بسیج دانشجویی در افتتاحیه برنامه ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان، چالش جمعیتی کشور را یکی از بحران‌های جدی کشور و تبعات این بحران را شامل تمام عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دانست و خواستار بررسی تخصصی این موضوع در دانشگاه‌های کشور شد.
2.    بررسی اقتصادی جمعیت توسط دکتر عالمی
دکتر عالمی پژوهشگر و استاد دانشگاه علامه طباطبایی در این نشست رویکرد مساله‌ی جمعیت از منظر اقتصادی را در محورهای زیر شرح دادند:
•    نقد اقتصادی نظرات تئورسین‌های اجتماعی جهان در باب جمعیت
•    بررسی نسبت افزایش جمعیت با تولید و درآمد سرانه کشور
•    بررسی نسبت افزایش جمعیت با فقر اقتصادی
همچنین دکتر عالمی به سوالات دانشجویان در این مورد به صورت تحلیلی پاسخ دادند.
3.    بررسی وضعیت جمعیت ایران توسط دکتر محمودی
دکتر محمودی رئیس اسبق مطالعات جمعیت کشور با تشریح وضعیت جمعیتی ایران، با توجه به گذشته و حال روند حرکت کشور به سوی آینده را ترسیم نموده و دورنمای هشدار برانگیز برای کشور قائل شدند. همچنین به لحاظ مسئولیت‌های دکتر محمودی در این موضوع، آمارهای قابل اطمینان و غیررسانه‌ای در این بخش ارائه گردید. با توجه با ضرورت فضای نقد و پرسش و پاسخ این جلسه در سالن کنفرانس سازمان بسیج دانشجویی برگزار گردید.
4.    آسیب شناسی بحث جمعیت توسط حجت الاسلام وافی
حضور حجت الاسلام که هم  عالم و هم عامل به عمل خویش هستند نقطه‌ی عطف این نشست محسوب گردید. جلسه‌ی پرسش و پاسخ با حضور حجت الاسلام وافی به هیجان انگیزترین برنامه دوره بدل گشت به گونه‌ای که هیچ کدام از دانشجویان قبل از بیان خود ایشان و تا نیمه‌های برنامه از داشتن 11 فرزند ایشان آگاه نبودند. شور و حرارت و پاسخ به شبهات به گونه‌ای بود که شام در همان سالن کنفرانس و بین سخنرانی و پرسش و پاسخ صرف شد.
محورهای این برنامه عبارت بود از:
•    مبانی دینی فرزندآوری
•    روش آموزش و پرورش فرزندان
•    پاسخ به شبهات اقتصادی در این امر
•    پاسخ به شبهات فرهنگی در این امر
5.    ارائه‌ی جنگ جمعیتی توسط دکتر مروتی 
دکتر مروتی کارشناس بحران جمعیتی و پژوهشگر در این زمینه به ارائه و پاسخ‌دهی به دانشجویان در محورهای زیر پرداختند:
•    سیاست‌های مسئولین کشور در بخش جمعیت تا به امروز
•    نقش صندوق جمعیت و نهادهای بین المللی برای مهار ایران
•    تبدیل جنگ نظامی به جنگ جمعیتی
6.    تبادل نظر شرکت کنندگان دوره و بررسی راه‌های رفع مشکل جمعیت
در این مرحله‌ی نشست نمایندگان هر دانشگاه به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود در موضوع جمعیت پرداختند. آنها با آسیب شناسی موضوع و به دنبال مطالبه‌ی رهبری نظام بالغ بر 50 طرح برای بیرون آمدن از این بحران پیشنهاد دادند و این 50 طرح در قدم اول مطالبه از مسئولین متولی این امور را می‌طلبدکه در بیانیه‌ای آماده و تدوین خواهد شد.
7.    اکران مستند TF down
این مستند که تا به حال رسانه‌ای نشده است و در جشنواره‌ی عمار رونمایی شده است با بررسی تحلیلی موضوع جمعیت از واقعیت‌های تلخی در ایران پرده برمی‌دارد که با غفلت نهادهای مربوطه، کشور را به سمت بحرانی جدی سوق می‌دهد.
8.    بررسی موضوع جمعیت و مدیریت سلامت
دکتر خلیل علی‌محمدزاده عضو هیئت علمی دانشگاه و دارای دکترای تخصصی در حوزه‌ی پزشکی با حضور در جمع دانشجویان به بررسی تخصصی تناسب جمعیت و مدیریت سلامت پرداختند. همچنین با ارائه‌ی آمارهای دقیق به بیان و تشریح سیاست‌های بهداشتی و سوء استفاده از این سیاست‌ها و سوء مدیریت در این بخش پرداختند.
9.    طراحی برنامه پیرامون جمعیت در دانشگاه‌ها 
در این آیتم ابتدا همانند آیتم گذشته که با مشارکت دانشجویان برگزار شد به شرکت‌کنندگان وقت کافی برای طراحی برنامه‌ی عملیاتی در دانشگاه خودشان داده شد و سپس هر یک از دانشگاه‌ها به ارائه برنامه خود پرداختند.
این برنامه‌ها که بیش از 25 برنامه را شامل می‌شد در لیستی تهیه و تدارک دیده شده و مدلی جامع برای اجرای برنامه‌های جمعیت در دانشگاه‌ها می‌باشد.
10.    ارائه بحث آمایش جمعیت و دکتر کوشکی
حسن ختام این نشست حضور جنجالی دکتر کوشکی و بررسی سیاست‌های جمعیتی با توجه به پیش شرطهای آنها بود. در این برنامه که با پرسش و پاسخ جدی شرکت‌کنندگان روبه‌رو شد، بحث‌های زیر مطرح گردید:
•    افزایش جمعیت بدون آمایش جمعیت خطریست برای کشور
•    لزوم دل نبستن به دولت در بحث جمعیت
•    مشکلات زیستی افزایش جمعیت در تهران و شهرهای بزرگ
•    سوء مدیریت و عدم ایجاد امکانات در اقصی نقاط کشور برای دوری از مهاجرت به شهرهای بزرگ
•    سوء مدیریت و عدم وجود شغل برای جوانان همزمان با افزایش جمعیت

تصاویر نشست اقتدار بحران